ABALONE


                                                 ABALONE

 

 11992253_522472127929558_1618142813_n  11930701_522472111262893_46344350_n

 

 

Abalone oyunu iki kişi ile oynanan bir zeka oyunudur .

Oyunun özellikleri

Abalone oyunu altı köşeli ve altmış bir delikten oluşan bir yüzeyde, küre şeklinde olan 14 adet beyaz ve 14 adet siyah taşla oynanır. Mermer taşlarla yapılan sumo güreşi diye de özetleyebileceğimiz oyunda gaye rakibin altı taşını oyun alanının dışına atmaktır. Sınırsız kombinasyona sahip bir zeka oyunu olmasının yanında öğrenilmesi de çok kolaydır. Ayrıca mermer taşlar oyuncuları fizyolojik olarak da rahatlatır. Rakibin taşlarını iterken çıkan tık-tık-tık sesini müziksel bulanlar bile vardır.

Oyunun kuralları Hareket ettirme

 

Oyunu her zaman siyahlar başlatır. Aşağıda görülen standart açılış dizilimidir. Beş taş arkada altı ortada 3 taş ise öndedir. Oyunda taşlar 3 şekilde hareket ettirilebilir:

# Tek bir taşı en yakınındaki bir deliğe

# İki veya 3 taşı çizgisel bir yöne

# İki veya 3 taşı kendilerinin yan taraflarına (taşlar aynı yönde hareket ettirilmelidir)

 

Hamle yapılır iken taşlar bir delikten çok hareket ettirilemezler. Hamle sırasında her oyuncunun sadece bir adet(rakip oyuncunun taşını oyun alanının dışına itse dahi) hamle hakkı vardır.

 

Rakip oyuncunun taşlarını ittirme (Sumito)

Eğer aynı çizgi üstünde bir oyuncunun taşları öteki oyucunun taşları bitişikse ve rakip oyuncunun taşından bir ya da iki çok taşı varsa bu durumda taşı çok olan oyuncu rakibinin taşlarını bir deliği geçmemiş olacak şekilde itebilir; bu hamleye Sumito denir. Sumitonun olması için rakip oyuncunun taşlarının arkasında bir adet boş delik bulunması lazımdır. Sumito sadece çizgisel yönde olabilir yatay şekilde olmaz. 3 (üç) adet Sumito vardır:

# 2-1 Sumito: Kendi 2 taşınızla rakibin bir taşını itersiniz

# 3-1 Sumito: Kendi 3 taşınızla rakibin bir taşını itersiniz

# 3-2 Sumito: Kendi 3 taşınızla rakibin 2 taşını itersiniz

 

Eğer rakip çizgisel yönde 3 veya daha çok taş dizmişse bu taşları rakibin dizmiş olduğu yönde itemezsiniz. Abalone’de aynı anda en çok 3 taş hareket ettirilebilir.